Nowości 2015 rok

2015

2015-12-18
Zmiana wzorca
 To już oficjalne. FCI ogłosiło nowy wzorzec charcika włoskiego, zaakceptowany przez Komitet Generalny FCI w Zagrzebiu w listopadzie tego roku, a który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2016. Oficjalny dokument z nowym wzorcem można pobrać TUTAJ. Na razie w języku angielskim, oficjalna wersja polska (na którą czekamy), będzie dostępna na stronie naszego związku: ZKwP
Najważniejsza zmiana i tak naprawdę jedyna, to zmiana angielskiej nazwy z dotychczasowej "Italian Greyhound" na "Italian Sighthound". Dyskusje nad zmianą nazwy trwały już wiele lat, ostatnio nabrały na sile, głównie ze względu na pragnienie europejskich hodowców do podkreślenia faktu, że charciki włoskie są chartami oraz by oficjalnie zaznaczyć różnicę między typem charcika europejskiego od amerykańskiego, oraz zbliżonych w typie do niego charcików hodowanych w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Są to kraje, gdzie obowiązuje odmienny wzorzec od naszego, charciki wg ichniej systematyki ras należą do grupy psów "toy" co w prostym tłumaczeniu znaczy -> "zabawki", hodowane tam charciki są czasem tak odmienne w typie i zachowaniu od naszych europejskich, że wielu traktuje je za zupełnie odrębną rasę. Tak więc od roku 2016 będziemy mieli dwa rodzaje charcików: europejski "Italian Sighthound" należący do grupy chartów z przeznaczeniem "pies wyścigowy" oraz amerykański "Italian Greyhound" należący do grupy ras "zabawek" z przeznaczeniem "do towarzystwa". 
Poza tym wprowadzono 3 zmiany, które jedynie doprecyzowują istniejący wzorzec. Dodano notkę odnośnie lędźwi "lędźwie: lekko wysklepione", kolan "kolana: solidne i stabilne" oraz wykreślono wers wymieniający wady wykluczające z hodowli (co jest zrozumiałe, gdyż kwestie hodowlane są tak rozbudowane, że trzeba by je ująć w zupełnie odrębnym dokumencie. Gdybym ja miała wymienić wady, które wg mnie wykluczają psa z hodowli na pewno wymieniłabym ich więcej niż tylko te dwie, zawarte w dotychczasowym wzorcu). Zamiast tego pojawił się krótki, acz konkretny wpis odnośnie zaleceń dotyczący hodowli: "Tylko klinicznie zdrowe i sprawne psy, o typowej dla rasy budowie powinny być używane w hodowli", z którym to zapisem zgadzam się w 100%.


2015-12-09
Narodziny szczeniąt
6 grudnia nasza "Jedyna i Niepowtarzalna" Stupor Mundi XUXA ROYAL CHILD urodziła swoje pierwsze dzieci. Wszystkie w kolorze błękitnym i pierwszy raz w naszej hodowli mamy przewagę chłopaków nad dziewczynami. Tym razem na 4 szczeniaki mamy 3 pieski i 1 suczkę. XUXA czas ciąży przebyła kwitnąco, poród przebiegł bez komplikacji. XUXA poradziła sobie wyjątkowo dzielnie i sprawnie z tak ciężkim zadaniem. Wykazała się takim opanowaniem, zrównoważeniem i profesjonalizmem, że gdyby to nie była moja własna sunia, nie uwierzyłabym, że rodzi pierwszy raz. W ten sposób XUXA wypełniła z nawiązką pokładane w niej nadzieje. Teraz wiem, że jest nie tylko chodzącym ideałem charcika, psem o wspaniałym charakterze, ale również cudowną matką. XUXA wspaniale zajmuje się swoimi dziećmi. Aż trudno uwierzyć, że w pierworódce może być tyle pokładów cierpliwości, umiejętności panowania na sytuacją i wiedzy jak odchowywać szczeniaki. Są to cechy na które bardzo zwracam uwagę w hodowli, bo charakter szczenięta dziedziczą po rodzicach, oraz kształtują go w trakcie wczesnego rozwoju i tutaj sposób w jaki matka opiekuje się szczeniętami, ma diametralny wpływ na ostateczny charakter maluszka. Trzecim czynnikiem determinującym charakter jest również sposób w jaki hodowca wpływa na szczeniaki od ich pierwszych chwil życia, ale to już moja rola. Gdy wyciągałam szczeniaki pojedynczo z kojca i kładłam na kanapie, aby każdemu szczeniakowi zrobić sesję zdjęciową, XUXA za każdym razem siadała obok maluszka i asekurowała go. Szczeniaki w takim momencie zmiany otoczenia, odseparowania od matki i rodzeństwa - piszczą. XUXA wtedy podchodziła do maluszka, uspokajała go, a gdy już był cichy odchodziła na bok, abym mogła robić zdjęcia. Mała dziewczynka kwiliła najmocniej, więc XUXA owinęła ją całą sobą i wtedy uznałam, że zrobię im wspólną sesję. Tak powstały spontaniczne zdjęcia matki i córki razem. Poniżej efekty tej sesji. XUXA i jej pierwsza córeczka: 

2015-11-10
NATAN
Aktualne zdjęcia Natanka:

 
 Natanek jest charcikiem jednym na milion. Ma w sobie wiele niesamowitych możliwości i cech. W odróżnieniu od wielu, wielu charcików Natanek z każdym kolejnym rokiem jest przystojniejszy, silniejszy i sprawniejszy. Niezmiennie zrównoważony charakter i silna osobowość sprawiają, że z wiekiem jego wartość jako towarzysza wzrasta. To są też te cechy, które ostatecznie zdecydowały o tym, że to Natan stał się głównym filarem naszej hodowli. Bezgranicznie cieszę się, że swoją siłę i sprawność oraz przecudny charakter Natanek przekazał swoim dzieciom, a dzieci poprzez właściwie ukierunkowaną pracę hodowlaną mogą przekazywać te cechy jego wnukom i prawnukom. 
Poniżej zdjęcia Natanka wykonane latem:


2015-11-09
 Nowe zdjęcia

  


2015-10-29
Delilah i Doreen wczesnojesiennie.
 
Dwa szczenięta z naszego ostatniego miotu: Delilah i Doreen pobędą z nami jeszcze 4 tygodnie. Więcej zdjęć dziewczyn w albumie miotu D -> GALERIA ZDJĘĆ MIOTU "D"


2015-08-23
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych Sopot (PL)


 Nasza niezwyciężona dziewczyna kolejny raz pierwsza !!!
 Stupor Mundi XUXA ROYAL CHILD ocena doskonała, pierwsza w swojej klasie z wnioskiem CWC oraz Najlepsza Dorosła Suka z wnioskiem CACIB i ostatecznie Zwycięzca Płci Przeciwnej !!! 
Bardzo dziękujemy pani sędzi Angelice Kammerscheid-Lammers (D) za piękny opis i docenienie walorów naszej dziewczyny ! 
Oto opis XUXY: "typowa dla rasy z doskonałą głową, harmonijnej budowy, doskonały format, doskonała linia górna, harmonijna linia dolna, w statyce prawidłowe kończyny i kątowania, ruch prawidłowy, miły charakter (!)"


2015-05-01
Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich Manowo (PL) Stupor Mundi XUXA ROYAL CHILD ze wspaniałym opisem od pani sędzi otrzymała ocenę doskonałą, pierwsze miejsce w swojej klasie z wnioskiem CWC oraz wywalczyła tytuł Najlepszej Dorosłej Suki i na koniec Zwycięstwo Rasy !!!! 
Ponadto dzisiejszym wystawowym sukcesem XUXA wypełniła wszystkie warunki niezbędne do otrzymania prestiżowego tytułu CHAMPION POLSKI !!!!
Gorące podziękowania dla pani sędzi Małgorzaty Lorenc!


Popularne posty